Oct 272011
 

POSTAVÍM TI DŮM Z BÍLÉHO KAMENÍ…
dubovými prkny on bude roubený,
aby každý věděl,
že jsem tě měl rád,
postavím ho pevný, 
na věky bude stát…
Ještě hoří oheň a praská dřevo,
ale už je čas jít spát…

————————————————
I u nás máme spousu světlého kamene, kvádrů a kamení, kam se jen podíváme, ale víme, že nic z něho stejně není na věky, jak se chlapi domýšlejí. Jen Příroda. Stodola by stála bez kontrazdi možná dalších 50 let, ale přesto jsme je takto využili. I tak tento kámen potřebuje zakrýt svou majestátnost omítkou, která ho bude chránit. Ještě nás s kamením čeká spousta práce…

Moz-screenshot-7

Kdo ví, kolik zvířat již prošlo těmito kamennými již vymletými futry chléva…

 

.

Moz-screenshot-4

Celkově se podíl práce na venku s příchodem chladnějších podzimních dnů nesnížil, den se zdá být krátký v naší snaze honem stihnout vše potřebné, než napadne sníh. Když pomineme čas strávený dalším sázením všeho možného –bylinky, zákuly, svídy, kdouloně, ptačího zobu, habrů, meruzalky krvavé, bohyšek, japonských azalek, pěnišníků, srdcovky-“krvácejícího srdíčka”, borůvek, cibulovin a dalších rybízů, pořád se rozváží hnůj  – většina ho skončila na loukách a pod stromky a keři- tam zejmén kůň koňský a oslí. Vyzkoušet chceme přípravu lesního kompostu se směsí koňského a především oslího hnoje pro případné vyzkoušení pěstování žampiónů příští rok v létě. Oblíbeným nástrojem při nakládání s hnojem je  bronzová lopata s podílem mědi s příznivým dopadem na zdraví rostlin.

Moz-screenshot-3

  

Moz-screenshot-1

 
Růže francouzská Comte de Chambord neutuchá v “remontování”…

Překvapilo mě, že navzdory tomu, co se píše v knížkách, se daří mým růžím i v polostínu a že nejspíš nebude třeba je nikam přesazovat. Zdá se, že nejen koňský hnůj, ale i polostín jim svědčí. Shodou okolností o tom píšou i v knížce Tradiční zahrádka: Z bohaté pokladnice rad našich předků:Růže totiž jako bývalé obyvatelky okrajů lesa-nestojí o prudké slunce, jak se mylně často předpokládá…” s. 45. Další zkušenost jsem udělala s pelyňkem pravým, který je skutečně rozpínavý individualista, který nemá moc rád své kolegyně bylinky a jako spolubydlící  prý svědčí akorát tak rybízům,  nimž jsem ho ze zahrádky vyhostila:-).

Moz-screenshot-2

 
Sušička ovoce někdy běžela i přes noc…

Moz-screenshot-5
Moz-screenshot-9


 

Moz-screenshot-8

Rozvážení hnoje koňovitých…

Moz-screenshot

 Jantarová královna ma velmi zdravé lesklé listy…

 

Moz-screenshot-10

 

Dokonáno…

 

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove